Безкоштовний дзвінок 0 800 400 807
Зворотній дзвінок

Пресбіопія: все, що вам потрібно дізнатися про вікову далекозорість

Що таке пресбіопія?


Пресбіопія або ж вікова далекозорість — поширена проблема зору, яка виникає з віком, найчастіше у період 40-50 років: людина починає погано бачити предмети зблизька.


Це саме вікова особливість ока, від якої не застрахована жодна людина. Втім, якщо ви до того мали короткозорість, набуття вікової далекозорості може трохи відтермінуватися.


Утруднюється робота з дрібними предметами: чіткість падає, все виглядає розмитим.

Доводиться все далі відводити книгу, газету чи смартфон, щоб прочитати текст. 


Можуть спостерігатися наступні симптоми вікової далекозорості:


 • швидка втомлюваність очей при читанні

 • дискомфорт при фокусуванні на близьких відстанях

 • запалення судин ока, почервоніння, надмірне виділення сліз 

 • головний біль, зокрема у лобовій частині

 • “пелена” та тимчасові помутніння зображення при зміні відстані фокусування
Чому може розвиватися вікова далекозорість та як цьому заподіяти?


При пресбіопії від віку втрачає еластичність кришталик ока, втрачають тонус та слабшають м’язи, що відповідають за розширення зіниці та кривизну кришталика (циліарні). 


Ці вікові зміни негативно впливають на акомодацію ока — процес, який, власне, і визначає фокусування на різних відстанях.


Як ми вже писали, починає розвиватися вікова далекозорість приблизно у 40-50 років. Цей процес неминучий, втім швидкість розвитку проблеми залежить, зокрема, від способу життя, щоденного навантаження на очі, правильного харчування, екологічних умов.


Для профілактики пресбіопії рекомендують регулярно робити вправи для очей та вживати вітаміни. Зверніться до вашого офтальмолога, щоб проконсультуватися, які засоби підходять саме вам, адже кожна пара очей унікальна, а старіння — процес індивідуальний.
Як відрізнити вікову далекозорість від звичайної?


При гіперметропії (тобто звичайній далекозорості) розмитість зображення пояснюється тим, що очне яблуко має неправильну форму, тому точка фокусу зору знаходиться за сітківкою. 


При пресбіопії важко сфокусуватися на предметах поблизу через те, що м’язи, які відповідають за фокусування, вже не справляються із своїми функціями.


Гіперметропія потребує коригування зору оптичними або контактними лінзами з плюсовими діоптріями. Так, за допомогою оптичних приборів “додають” потрібні діоптрії, щоб промені світлі фокусувалися безпосередньо на сітківці.


Пресбіопія, залежно від важкості, також коригується плюсовими діоптріями. А при поєднанні з короткозорістю — спеціальними оптичними лінзами, що називаються прогресивними або мультифокальними.
Чи виникає вікова далекозорість у людини з короткозорістю?


При короткозорості (міопії) очне яблуко видовжене, тому певний час більший розмір компенсує заломлення світла, коли циліарні м’язи починають втрачати тонус. Так, може здаватися, що міопія “виліковується” і людина починає краще бачити.


Втім часто буває так, що зі старим “мінусовим” рецептом на окуляри чи контактні лінзи короткозора людина в них добре бачить вдалину, але з віком зблизька зображення починає розмиватися. 


Тоді необхідно звернутися до офтальмолога для детального обстеження та заміни рецепту на мультифокальні лінзи, що дозволять однаково добре фокусуватися на різних відстанях.


Людина часто не звертає уваги на незначні зміни, тим паче, що вони відбуваються поступово. Правильно діагностувати захворювання може лише офтальмолог. Саме тому так важливо регулярно відвідувати спеціаліста.
Коли варто звернутися до лікаря?


Відповідь проста — як тільки у вас з'являються найменші сумніви.


Втома і дискомфорт очей від навантажень (наприклад, роботи за комп’ютером, читання тощо), зазвичай, проходять, коли вдається відпочити. Проте з віком не зайвим буде знати, коли можна підозрювати у себе пресбіопію. Як правильно поставити діагноз?


Навіть коли ви впевнені, що не маєте проблем із зором, до офтальмолога потрібно звертатися мінімум раз на рік. Так, у вас є шанс вчасно визначити початок розвитку пресбіопії, відповідно лікар зможе коректно діагностувати, призначити лікування та відповідну корекцію.


Якщо у вас уже діагностована пресбіопія, варто пам’ятати, що вона постійно прогресує, тому доведеться періодично змінювати рецепт на окуляри.


Особливо варто задуматися про відвідини спеціаліста, якщо відчуваються наступні симптоми:


 • доводиться відводити подалі смартфон, книгу, газету тощо, щоб роздивитися текст

 • ви надміру напружуєте зір, щоб працювати з дрібними предметами, наприклад, шити, вишивати тощо

 • від постійного напруження і мруження виникають головні болі — на цей симптом треба особливо звернути увагу, навіть якщо ви не помічаєте, що зір погіршується.
Як лікується пресбіопія?


На жаль, повністю раз і назавжди вилікувати вікову далекозорість неможливо, адже це не захворювання, а вікові зміни організму. Можна лише полегшити або усунути симптоми. Для корекції вади зору, залежно від ступеня, призначають:


 • Окуляри для читання чи роботи з дрібними предметами з плюсовими діоптріями — якщо зір вдалину зберігається, то такі окуляри носять лише за потреби, щоб роздивитися зблизька.

 • Окуляри зі спеціальними мультифокальними (прогресивними) оптичними лінзами — особливі лінзи, що мають різні оптичні зони, тому одночасно можуть коригувати зір і вдалину, і поблизу. Такі окуляри не потрібно постійно знімати та одягати, щоб змінити фокусування: ви можете в них читати книгу чи повідомлення у смартфоні, переводити погляд на співбесідника (середні відстані) та дивитися вдалину.

 • Мультифокальні м’які контактні лінзи — особливо зручний варіант, якщо людина має активний рухомий спосіб життя. Так само як і прогресивні оптичні лінзи дозволяють переводити фокусування на різні відстані.


Як працює корекція? 


Змінюється напрямок променів світла таким чином, щоб вони фокусувалися на сітківці. Прогресивні оптичні лінзи або МКЛ мають різні зони фокусування та дозволяють однаково добре бачити на різні відстані. Так, сучасні оптичні вироби дозволяють людині комфортно жити та взаємодіяти із навколишнім світом.


Пам’ятайте, що призначити корекцію може лише досвідчений офтальмолог. Самостійний або непрофесійний підбір окулярів чи м’яких контактних лінз може спричинити подальше погіршення пресбіопії, або навіть викликати інші проблеми із зором.
Інші способи лікування вікової далекозорості


Для збереження тонусу м’язів очей та сітківки призначають вітаміни та вправи для очей (наприклад переведення фокусування з далеких відстаней на близькі предмети). Такі призначення не “лікують” пресбіопію, проте допомагають підтримати загальний стан очей. Особливо це важливо за несприятливих умов життя: надмірному навантаженні очей, нестачі вітамінів та мікроелементів у харчуванні.


Крім того, за призначенням лікаря, може застосовуватися хірургічне втручання: проводиться операція із заміни кришталика, що усуває симптоми пресбіопії.

Проте треба пам’ятати, що кожен випадок індивідуальний і хірургічні операції пов’язані з ризиками та ускладненнями. Крім того, нерідко несуть за собою великі фінансові затрати.


Бережіть себе і свій зір, та за будь-яких підозр звертайтеся до спеціаліста. У кожній оптиці Ochki працює оптометрист чи офтальмолог, який перевірить ваш зір, проконсультує та випише рецепт на окуляри або контактні лінзи. 
03.02.2022