Безкоштовний дзвінок 0 800 400 807
Зворотній дзвінок

Гіперметропія: все, що вам потрібно дізнатися про далекозорість

Що таке далекозорість?

Гіперметропія або ж далекозорість — досить поширена вада зору, при якій людина починає погано бачити предмети зблизька.


Утруднюється робота з дрібними предметами: чіткість падає, все виглядає розмитим.

Важко стає читати текст у книзі, газеті та навіть телефоні. Якийсь час зберігається добрий зір удалину, втім за високого ступеня він теж знижується.Можуть спостерігатися наступні симптоми далекозорості:

 • втома очей, дискомфорт при фокусуванні

 • запалення судин ока, почервоніння, надмірне виділення сліз 

 • головний біль, подекуди біль у м’язах шиї

 • можливі запаморочення

 • “пелена” та тимчасові помутніння зображення

Крім того, “запущена” далекозорість часто може супроводжуватися неприємними хворобами на кшталт кон'юнктивіту, ячменю, подекуди навіть блефариту.   

Як відрізнити далекозорість від короткозорості?

Якщо при міопії точка фокусу зору знаходиться перед сітківкою, то при гіперметропії (тобто далекозорості) — за сітківкою. В обох випадках порушується чіткість зображення: при короткозорості розмиті віддалені об’єкти, а при далекозорості — важко сфокусуватися на предметах поблизу. Міопія потребує коригування зору оптичними або контактними лінзами з мінусовими діоптріями, а гіперметропія — плюсовими. Так, за допомогою оптичних приборів “додають” чи “віднімають” потрібні діоптрії, щоб промені фокусувалися безпосередньо на сітківці.


Тому коли говорять про “мінус” та “плюс” в окулярах чи лінзах, мають на увазі, відповідно, короткозорість та далекозорість.

Коли варто звернутися до лікаря?

У вас бувають сумніви, чи все добре із зором? Втома і дискомфорт очей від великих навантажень та роботи за комп’ютером, зазвичай, проходять, коли вдається відпочити. 

Проте не зайвим буде знати, коли можна підозрювати у себе гіперметропію. Як правильно поставити діагноз?

Навіть коли ви впевнені, що не маєте далекозорості, до спеціаліста потрібно ходити мінімум раз на рік. Так, ви попередите можливість розвитку будь-яких проблем із зором, а якщо й матимете якусь загрозу — то офтальмолог зможе вчасно її виявити та призначити лікування.Особливо варто задуматися про відвідини спеціаліста, якщо відчуваються наступні симптоми:

 • доводиться відводити подалі смартфон, книгу, газету тощо, щоб роздивитися текст

 • ви напружуєте зір, щоб працювати з дрібними предметами, наприклад, шити, вишивати тощо

 • від постійного напруження і мруження виникають головні болі — на цей симптом треба особливо звернути увагу, навіть якщо ви не помічаєте, що зір погіршується.

Чому може розвиватися далекозорість?

Отже при гіперметропії (тобто далекозорості) точка фокусу зору знаходиться за сітківкою. Це може відбуватися з наступних причин:

 • виникають проблеми з акомодацією

 • зменшується довжина очного яблука

 • заломлювальна сила рогівки чи кришталика виявляється недостатньою


У дітей гіперметропію розрізняють фізіологічну — таку, що є нормальною при народженні. Адже за нормального перебігу розвитку в усіх дітей на перших роках життя присутня далекозорість до 3 діоптрій. До 5-7 років зір нормалізується, тому така гіперметропія не потребує лікування, тільки пильного та регулярного нагляду дитячого офтальмолога за змінами. 


Патологічна далекозорість, навпаки, вимагає обов’язкового втручання фахівця та корекції. У дітей патологічною вважається гіперметропія вище 3-4 діоптрій, або така, що не нормалізується із часом.
Які бувають види далекозорості (гіперметропії)?

Далекозорість, які і короткозорість, може бути вродженою або набутою.


Якщо із вродженою гіперметропією все зрозуміло — вона виникає внаслідок неправильного формування ока плоду. То набута далекозорість проявляється у віці після 35-40 років і старше. 


Це залежить, зокрема, від способу життя людини, проте причина вікової далекозорості криється у вікових змінах кришталика. Інша назва такого дефекту зору — пресбіопія.


При перевірці зору офтальмолог визначає ступінь розвитку далекозорості у діоптріях. Чим він вищий, тим більш уражене око, і тим більш вірогідні подальні погіршення.


Які вирізняють ступені гіперметропії:

Слабка — до +2,00 діоптрії: далекозорість, на яку іноді не звертають уваги. Проте через перенапруження очей можуть виникати зорова втома та подекуди головні болі.

 • Починаючи із +0,25 — +0,75 діоптрії, щоб прочитати дрібний текст людина з далекозорістю починає відводити його далі на відстань витягнутої руки. Якщо це робота за комп’ютером, то є можливість збільшувати текст. 

 • Починаючи з +1,25 діоптрії пацієнт не може читати текст чи роздивитись зображення на короткій дистанції. Для читання, роботи за комп’ютером можуть знадобитися спеціальні окуляри.

 • +1,50 та вище — втрачається чіткість зображення вдалину.

Середня — від +2,25 до +5,00 діоптрії: вдалині зображення частково зберігає чіткість, проте предмети і текст поблизу розмиваються.

 • Починаючи з +2,50 пацієнту можуть знадобитися окуляри для корекції і зблизька, і вдалину (за необхідності).  

 • Від +3,00 діоптрії, щоб забезпечити повноцінну життєдіяльність, потрібні окуляри для постійного носіння або контактні лінзи.

Високого ступеня — +5,25 діоптрії і більше: пацієнт погано бачить як віддалені, так і близькі предмети. Необхідні складні лінзи з високими діоптріями — оптичні або контактні. 

Прихована далекозорість — так ще називають вид далекозорості, за якого недоліки фокусування на близьких предметах компенсуються напруженням м’язів ока.

Людина часто не звертає уваги на такий свій стан, а правильно діагностувати захворювання може лише офтальмолог. Саме тому так важливо регулярно відвідувати спеціаліста.

Як діагностувати далекозорість у дитини?

Як ми вже зазначали, в усіх новонароджених присутня певна далекозорість, зумовлена розміром ока. До +3 діоптрії — це норма. Вже до шкільного віку зазвичай зір нормалізується.


Проте корекція гіперметропії у дитини потрібна, якщо дитячий офтальмолог діагностував відхилення більше, ніж 4 діоптрії, або якщо із дорослішанням далекозорість не вирівнюється.Чому важливо вчасно коригувати далекозорість у дитини?

Якщо вчасно не діагностувати захворювання і не призначити оптичну корекцію, в дитини може розвинутися косоокість та навіть амбліопія. 


Амбліопія виникає, коли порушена взаємодія очей із мозком через неадекватну (недостатню) задіяність очей — тому це небезпечне захворювання називають ще “ліниве око”. Без корекції вилікувати такий стан дуже важко, і зір з часом незворотньо падає.


Крім того регулярний огляд в дитячого офтальмолога обов’язковий ще через те, що маленький пацієнт не завжди звертає увагу, або взагалі не розуміє, що з його очима щось не так, адже не знає “як має бути”.


Перевіряють зір маленьким діткам за допомогою спеціальних таблиць, в яких замість букв (адже в маленькому віці дитина ще не вміє читати) зображені спеціальні символи або малюнки. Наприклад, таблиці Орлової або Головіна.Як лікується далекозорість?

На жаль, повністю раз і назавжди вилікувати далекозорість неможливо. Для корекції вади зору, залежно від ступеня, призначають:

 • окуляри для читання чи роботи з дрібними предметами, якщо гіперметропія невеликого ступеня — такі окуляри немає потреби носити постійно.

 • окуляри зі спеціальними мультифокальними оптичними лінзами — особливі лінзи, що мають різні оптичні зони, тому одночасно можуть коригувати зір і вдалину, і поблизу.

 • мультифокальні м’які контактні лінзи — особливо зручний варіант, якщо людина має активний рухомий спосіб життя.
Як працює корекція? 

Змінюється напрямок променів світла таким чином, щоб вони фокусувалися на сітківці. Так, сучасні оптичні вироби дозволяють людині комфортно жити та взаємодіяти із навколишнім світом.

Пам’ятайте, що призначити корекцію може лише досвідчений офтальмолог. Самостійний або непрофесійний підбір окулярів чи м’яких контактних лінз може спричинити подальше погіршення гіперметропії, або навіть викликати інші проблеми із зором.


Інші способи лікування далекозорості

Для збереження тонусу м’язів очей та сітківки призначають вітаміни та вправи для очей. Такі призначення не “лікують” далекозорість, проте допомагають підтримати загальний стан очей. Особливо це важливо за несприятливих умов життя: надмірному навантаженні очей, нестачі вітамінів та мікроелементів у харчуванні.

Крім того, за призначенням лікаря, може застосовуватися хірургічне втручання: заміна кришталика (при пресбіопії) або зміна товщини рогівки (лише в молодому віці).

Проте треба пам’ятати, що кожен випадок індивідуальний і хірургічні операції пов’язані з ризиками та ускладненнями. Крім того, нерідко несуть за собою ве

04.12.2021