Безкоштовний дзвінок 0 800 400 807
Зворотній дзвінок

Астигматизм: все, що вам потрібно дізнатися

Що таке астигматизм?

Окрім короткозорості та далекозорості — захворювань очей, з якими найчастіше стикаються люди сьогодні, — існує також порушення рефракції, яке має назву астигматизм.


При такому розладі зору людина баче розмито чи викривлено незалежно від відстані: зображення може задвоюватися тимчасово або постійно, мати нечіткі контури тощо.



Крім того, можливі наступні симптоми астигматизму:

  • астенопія — зорова стомлюваність, особливо при постійному навантаженні очей (робота за комп’ютером, з іншими гаджетами, книгами, дрібними предметами)

  • головні болі через напруження зорових м’язів

  • почервоніння очей, сльозотеча

  • в окремих випадках — запалення повік, блефарит

Чому може розвиватися астигматизм?

Астигматизм може бути: 

  • вродженим — внаслідок неправильного формування ока плоду.

  • набутим — наприклад, рубці на рогівці після операції чи травми, певних захворювань.



Як відрізнити астигматизм від далекозорості чи короткозорості?

Астигматизм викликаний переважно викривленням рогівки ока — в ідеалі вона має сферичну форму, утворюючи так звані умовні меридіани ока: вертикальний та горизонтальний. Якщо ці меридіани не ідентичні, то, відповідно, мають різну силу заломлення променів світла.


В такому випадку промені фокусуються на двох різних точках сітківки — так формується розмите зображення. Рідше таке викривлення виявляється у кришталику, що викликає такі ж наслідки.


Зорова втома при астигматизмі виникає саме тому, що око намагається компенсувати цей дефект фокусування за рахунок надмірного напруження. Так, за слабкого ступеню астигматизму пацієнт може зберігати чіткість зображення, але його очі швидше втомлюються.



А при міопії та гіперметропії точка фокусу зору залишається єдиною. Проте вона знаходиться не на сітківці, як повинно бути, а перед сітківкою при короткозорості, або за сітківкою при далекозорості. 


Крім того, астигматизм нерідко поєднується із короткозорістю або далекозорістю, що ще більш ускладнює його діагностику. 


Чому астигматизм особливо небезпечний?

Головна небезпека астигматизму полягає в тому, що навіть за невеликих ступенів він може прогресувати. Спочатку можна не звертати уваги на втомлюваність очей або навіть тимчасові “помутніння”, адже в цілому погіршення зору не відчувається.


Втім, якщо вчасно не діагностувати та не призначити корекцію цього захворювання, з часом зір невпинно погіршуватиметься, і тоді ще важче буде упоратися з проблемою. В окремих випадках може виникати навіть косоокість та інші захворювання очей.


Так, у випадку, коли некомпетентний лікар не діагностував астигматизм і призначив лише корекцію міопії чи гіперметропії, пацієнт може з часом відчути погіршення зору.



Коли треба звернутися до лікаря, якщо у мене астигматизм?

За найменших сумнівів варто перестрахуватися та відвідати офтальмолога. Особливо якщо часто відчуваєте втому, маєте регулярне навантаження на очі. Не зайвим буде знати, коли можна підозрювати у себе астигматизм. 


Втім, навіть якщо ви впевнені, що не маєте жодних захворювань очей, до спеціаліста потрібно ходити мінімум раз на рік. Так, ви попередите можливість розвитку будь-яких проблем із зором, а якщо й матимете якусь загрозу — то лікар вчасно її виявить та призначить лікування.


Обирайте надійних фахівців, які проводять діагностику на сучасних приладах. У кожній оптиці Ochki працює оптометрист чи офтальмолог, який перевірить ваш зір, проконсультує та підбере засіб корекції, а також випише рецепт і допоможе підібрати окуляри чи контактні лінзи. 


Як діагностувати астигматизм?

Як ми казали раніше, при початковому астигматизмі пацієнт може не звертати увагу на незначні недоліки зору. Достовірно діагностувати захворювання може лише кваліфікований спеціаліст, до того ж для визначення типу і складності астигматизму вимагається спеціальне обладнання.


Проте вже на такому етапі визначити, чи підозрювати у себе астигматизм, можна за допомогою наведених нижче тестів. 


Ось кілька простих загальних правил, яких варто дотримуватись при їх проходженні:


  1. Подивіться на зображення кожним оком по черзі. Щоб не мружити друге прикривайте його рукою, аркушем чи іншим предметом.

  2. Дивіться на зображення прямо, тобто на на одному рівні з очима (не під кутом знизу чи зверху) — роздруковане або на екрані.

  3. Для чистоти експерименту проводьте тестування зранку або після відпочинку, щоб очі не були перенапруженими.

  4. Освітлення має бути достатнім, також усуньте зовнішні подразники (пряме світло в очі, блимаючі ліхтарики на периферії тощо).

  5. Після кожного зображення не забудьте зробити перерву.


                  

Зображені лінії на обох малюнках мають однакову довжину та ширину, не відрізняються за насиченістю чи кольором. Тому, якщо при розгляді ви бачите будь-які відмінності, варто звернутися до спеціаліста для більш детального огляду.


За аналогічних умов погляньте на наступне зображення. Тут зображені однакові за товщиною, насиченістю та кольором кола. Радіальні лінії такого ж кольору, вони однакові за довжиною і товщиною. Якщо у вас астигматизм, елементи можуть здаватися частково відмінними, наприклад, якісь лінії здаються світлішими.





Якщо ви не маєте астигматизму, то промені світла заломлюються рівномірно в усіх площинах і картинка зберігає чіткість. Відповідно, на цьому зображенні усі лінії ви бачите як чіткі та рівнозначні за довжиною, шириною, насиченістю та кольором.

Які бувають види астигматизму?

Залежно від багатьох аспектів, спеціалісти класифікують його за різними типами. Окрім вродженого та набутого, розрізняють такі види астигматизму за місцем ураження:


  • рогівковий — дефект, за якого рогівка викривлена та має неправильну форму

  • кришталиковий — коли викривлений кришталик. Це дуже рідкісний тип астигматизму, який виявляються у трохи більше як 1% випадків.


Також залежно від викривленості меридіанів існують наступні види:


  • прямий — коли домінує і заломлює більше світла вертикальний меридіан

  • зворотній астигматизм — превалює горизонтальний меридіан


Зазвичай астигматизм присутній на обох очах пацієнта. Але може бути проблемою лише одного ока в окремих випадках — наприклад, внаслідок травми ока.




Як вже зазначалося, нерідко астигматизм поєднується із короткозорістю чи далекозорістю, а в окремих випадках — із короткозорістю та далекозорістю одночасно. Тому вирізняють наступні види:


  • міопічний — в одному або обох меридіанах присутня короткозорість

  • гіперметропічний — в одному або обох меридіанах присутня далекозорість

  • змішаний — поєднання короткозорості в одному меридіані із далекозорістю в іншому.

Які вирізняють ступені астигматизму:


  • слабкий — до 3,00 діоптрій

  • середній — від 3,25 діоптрії до 6,00 діоптрій

  • високого ступеня — від 6,25 діоптрії і вище


Крім того, залежно від поєднання з іншими дефектами зору, існує:


  • простий астигматизм — в одному з меридіанів зір нормальний, а в іншому присутні міопія чи гіперметропія

  • складний астигматизм — міопія чи гіперметропія присутні в обох меридіанах у різних ступенях.

Як лікується астигматизм?

На жаль, повністю раз і назавжди вилікувати астигматизм неможливо. Для корекції вади зору призначають:

  • окуляри з астигматичними (торичними) оптичними лінзами

  • торичні м’які контактні лінзи (МКЛ)

  • спеціальні нічні ортокератологічні лінзи



Як саме працює корекція астигматизму?

Складні торичні лінзи змінюють напрямок променів світла таким чином, щоб вони фокусувалися на сітківці. Так, сучасні оптичні вироби дозволяють людині комфортно жити та взаємодіяти із навколишнім світом.


Проте, за високого ступеню астигматизму пацієнту дуже важко переносити окуляри, особливо при зміні фокусування — виникають запаморочення, головні болі, очні болі. Тоді спеціаліст може рекомендувати використання торичних МКЛ.


Пам’ятайте, що призначити корекцію може лише досвідчений офтальмолог. Самостійний або непрофесійний підбір окулярів чи МКЛ може спричинити подальше погіршення астигматизму, або навіть викликати інші проблеми із зором.



Інші способи лікування астигматизму

За призначенням лікаря, може застосовуватися хірургічне втручання. Проте треба пам’ятати, що кожен випадок індивідуальний і хірургічні операції пов’язані з ризиками та ускладненнями. Крім того, пацієнт може мати протипоказання, а операції нерідко несуть за собою великі фінансові затрати.


04.12.2021